Rugsėjo 20–22 d. Lietuvos nacionalinis kultūros centras, bendradarbiaudamas su tarptautinio folkloro ‚Baltica‘ rengėjais Latvijoje ir Estijoje, pirmą kartą rengia nuotolinį forumą „Baltica-Web 2021“, skirtą Baltijos šalių tradicinės kultūros reiškiniams bei istoriniams kultūriniams ryšiams tarp šalių pristatyti bei aptarti. Pranešimus, paskaitas skaitys ir diskusijas ves žinomi Lietuvos, Latvijos ir Estijos folkloro, mitologijos, archeologijos, kalbų, tautodailės, gastronomijos tyrinėtojai, tradicinės kultūros veiklų organizatoriai.
Kviečiame dalyvauti folkloro ansamblių vadovus, etninės kultūros, nematerialaus paveldo specialistus, etnografus ir visus šioje srityje dirbančius tobulinti bendrąsias ir profesines kompetencijas bei iki rugsėjo 16 d. užpildyti elektroninę registracijos formą adresu: https://bit.ly/2WYNRlX
Plačiau – festivalio „Baltica“ svetainėje /baltica2021/
Dėl kvalifikacijos pažymėjimų kreiptis į Lietuvos nacionalinio kultūros centro Etninės kultūros skyriaus tautodailės specialistę Astą Valiukevičienę tel. (8 5) 261 35 53, el. p. asta.valiukeviciene@lnkc.lt
PROGRAMA
11.30 Forumo atidarymas
Rugsėjo 20 d., pirmadienis
Tema: Lietuvių, latvių, estų (baltų / finougrų) etnogenezė, raida: istoriniai, kultūriniai, kalbiniai ryšiai, tarpusavio įtakos
12.00–12.45 Archeologinė / istorinė perspektyva
12.00 VYKINTAS VAITKEVIČIUS. Rytų Baltijos šalių piliakalniai: istorinis vaidmuo ir simbolinės reikšmės
12.30 ANTI LILLAK. Estų etnogenezė – žaidimas nenurodytam skaičiui žaidėjų
13.00–13.45 Kalbinė perspektyva
13.00 ALVYDAS BUTKUS. Lietuvių ir latvių kalbos: kilmė, panašumai ir skirtumai
13.30 KRISTIINA ROSS. Bendri estų ir latvių literatūrinių kalbų bruožai
14.00–14.45 Pasaulėžiūros, mitologijos bruožai
14.00 DAIVA VAITKEVIČIENĖ. Baltų pasaulis tarp žemės ir dangaus
14.30 MADIS ARUKASK. Etnogenezė ir archajiški tikėjimai
15.00–15.30 Pertrauka
15.30–16.15 Senųjų amatų dirbiniai, ornamentika, semantika, apeiginis vaidmuo
15.30 VYTAUTAS TUMĖNAS. Baltų apeiginiai liaudies meno dirbiniai, jų vaidmuo,
ornamentika ir simbolika
15.45 LINDA RUBENA. Saulės ženklo naudojimas latvių liaudies taikomojoje dailėje
16.00 INNA RAUD. Estų tautiniai kostiumai kaip paveldas ir jų simbolinė reikšmė rekreaci-jos kontekste
16.30–17.15 Senoji Baltijos šalių gastronomija ir jos apeiginis kontekstas
16.30 RIMVYDAS LAUŽIKAS. Baltiškas maistas šiuolaikinėje gastronomijos tradicijoje: Lietuva ir Latvija
17.00 INNA PÕLTSAM-JÜRJO. Viduramžių gastronomija – reprezentacija ir atmintis
18.00 Lietuvos, Latvijos ir Estijos folkloro koncertas
Dalyvauja: sutartinių giedotojų grupė „Trys keturiose“ (Lietuva), folkloro ansambliai „Ratilio“ (Lietuva), „Viļōnīši“ (Latvija), „Leesikad“ (Estija)
Programas pristato Daiva Vyčinienė, Inga Stafecka
Rugsėjo 21 d., antradienis
Tema: Ankstyvosios dainuojamojo, choreografinio, instrumentinio folkloro formos ir jų
apeiginis kontekstas darbo, kalendoriniuose, šeimos papročiuose
10.00–12.45 Dainuojamoji tradicija
10.00 DAIVA VYČINIENĖ. Lietuvių dainuojamoji tradicija
11.00 ILZE CEPURNIECE. Latvijos dainuojamoji tradicija
12.00 JANIKA ORAS. Estijos dainuojamoji tradicija
13.00–14.00 Pertrauka
14.00–14.45 Instrumentinė muzika
14.00 VALDIS MUKTUPAVELS. Baltijos šalių instrumentinė muzika
15.00–15.45 Choreografinis folkloras, sinkretinės formos
15.00 DALIA URBANAVIČIENĖ. Lietuvių choreografinio folkloro raida ir pagrindiniai bruožai
15.15 SANDIS ZUČIKS. Latvių choreografinis folkloras
15.30 SILLE KAPPER. Estų tradiciniai šokiai
16.00–17.00 Persirengėlių tradicijos kalendorinėse, šeimos, darbo apeigose
16.00 DALIA URBANAVIČIENĖ. Senųjų persirengėlių papročių įvairovė Lietuvoje
16.30 KRISTI PUMBO. Persirengėlių tradicijos – išnykusios ar tebegyvos?
18.00 Lietuvos, Latvijos ir Estijos vestuvių tradicijų vakaras
18.00 INGRID RÜÜTEL. Tradicinių Kihnu vestuvių gaivinimo patirtis
18.35 LORETA SUNGAILIENĖ. Tradicinių vestuvių paveldas Lietuvoje – kas gyva ir ak-tualu?
19.10 DACE MARTINOVA, LIDIJA JANSONE. Tradicinės suitų vestuvės
Rugsėjo 22 d., trečiadienis
Tema: Folkloro tradicijų išsaugojimo patirtys Baltijos šalyse
10.00–10.45 Festivalio „Baltica“ vaidmuo ir susijusios patirtys Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje
10.00 VIDA ŠATKAUSKIENĖ. Festivalis „Baltica“ Lietuvos folkloro renginių kontekste
10.15 GITA LANCERE. Festivalio „Baltica“ vaidmuo Latvijoje – praeitis, dabartis, ateitis
10.30 KRISTIN KUUTMA. Festivalis „Baltica“ Estijoje
11.00–11.45 Folkloro perdavimo, mokymo ir mokymosi būdai, metodai
11.00 DALIA URBANAVIČIENĖ. Tradicinių šokių atgimimas: vakaronės, stovyklos,
klubai, akcijos
11.15 MĀRA MELLĒNA. Tradicijos šiandien: paveldėtos, atgaivintos, istoriškai pakeistos? Vietos tradicijų mokymosi, perdavimo ir populiarinimo patirtis vaikų ir jaunimo nefor-maliojo švietimo programoje „Pulkā eimu, pulkā teku“
11.30 KRISTA SILDOJA. Kaimo gyvenimas ir muzikinė tradicija Mooste vietovėje Pietryčių Estijoje
12.00–12.45 Tradicijų atkūrimo, gaivinimo ir plėtros renginiai, projektai, ilgalaikės programos ir jų poveikis
12.00 SIGNE PUCENA. Asociacijos „Serde“ patirtis nematerialaus kultūros paveldo srityje
12.15 EGLĖ VALENTĖ. Lygiadienių šventimo atkūrimas: ugnies skulptūros
12.30 HELLE-MARE KÕMMUS. Kaip pristatyti tai, ko niekada nematėte?
13.00–14.00 Pertrauka
14.00–14.45 Sėkmingi komunikacijos, viešinimo, visuomenės įtraukties sprendimai
14.00 HELIN PIHLAP. Renginys internete – ne kliūtis, o galimybė
14.15 SANDIS ZUČIKS. www.dancukratuve.lv – folkloro interneto platformos sėkmės
istorija
14.30 DAIVA VYČINIENĖ. Sutartinių sklaidos patirtys
15.00–17.00 Diskusija: Archajiškų folkloro formų gyvavimas mūsų dienomis – teorinės ir
praktinės prielaidos, aktualumas, problemos, grėsmės
18.00 Akcija „Visa „Baltica“ šoka“ Bernardinų sode, Vilniuje, ir visoje Lietuvoje, Latvijoje,
Estijoje*
Dalyvauja folkloro ansambliai „Nalšia“, „Poringės“, Ratilio“, „Dolija“, „Reketukas“
20.00 Meninio projekto „Protėvių audos“ transliacija internetu ir ekrane Bernardinų sode,
Vilniuje*
Rugsėjo 20–21 d.
20.00–21.00 Meninė instaliacija „Šviesa protėviams“ Bernardinų sode, Vilniuje
Paskaitos ir renginiai transliuojami internetu LNKC „Youtube“ ir festivalio „Baltica“ „Facebook“ paskyrose, pažymėti * – vyks gyvai ir bus transliuojami internetu
Galimi programos pakeitimai